تدوین استاندارد مصالح ساختمانی

۱۴۳۰۲۹ -۲۲ مهر ۱۳۹۱
سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام الزام کاربرد مصالح ساختمانی استاندارد در کشور از وجود ۸۵۰ استاندارد در این بخش خبر داد.

دکتر فاطمی عقدا درباره وضعیت استاندارد مصالح ساختمانی مورد استفاده در طرح‌های ملی و نیز توسط بخش خصوصی اظهار کرد: بیش از ۸۵۰ استاندارد مصالح ساختمانی در کشور تدوین شده است. وی با بیان اینکه در بین استانداردهای موجود ۲۶۰ استاندارد مصالح توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تدوین شده است، افزود: در سال جاری این مرکز عهده‌دار تدوین ۱۱ استاندارد در مورد ساختمان و مصالح است.

وی تاکید کرد: کشور از نظر دارا بودن استانداردهای ساختمانی دچار کمبود نیست، موردی که جای تردید دارد این است که علیرغم آنکه کلیه مصالح ساختمانی مشمول قانون اجرای استاندارد اجباری است، بخشی از تولیدکنندگان استانداردهای کیفیت محصول را رعایت نمی‌کنند. سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خاطرنشان کرد: لازم است در طرح‌های بزرگ تنها از محصولاتی استفاده می‌شود که دارای نشان استاندارد یا گواهی نامه فنی مرکز مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی باشند.

در حالی سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از وجود قوانین کافی در زمینه ساختمان و مصالح آن به ویژه در طرح های ملی سخن می گوید که هاشمی رییس سازمان نظام مهندسی کشور طی سخنانی اعلام کرده بود در برخی از پروژه‌های مسکن مهر یکی از مشکلات استفاده از مصالح غیر استاندارد بود که البته پس از اصلاح شدن به صاحبان خانه تحویل داده شد. وی همچنین خاطر نشان کرده بود: از زمانی که ساخت و ساز مسکن مهر زیر نظر سازمان نظام مهندسی انجام شد دیگر مشکلاتی از این دست دیده نشده است.

به نقل از شاسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *