شرکتهای آب‌ و فاضلاب واگذار می‌شوند

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از واگذاری ۳۵ شرکت آب و فاضلاب به بخش خصوصی تا پایان سال ۹۳ خبر داد و گفت: شرکت‌های آب و فاضلاب تا هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند و اقداماتی برای سود‌دهی این شرکت‌ها در دستور کار است.

سید مهدی ثمره‌هاشمی با تاکید بر این‌که واگذاری‌ شرکت‌ها تا پایان سال ۹۳ باید صورت بگیرد، گفت: نخست لازم است که آماده‌سازی واگذاری‌ها صورت بگیرد و شرکت‌ها از حالت زیان‌دهی خارج شوند. وی افزود: زیان انباشته در شرکت‌های آب و فاضلاب در حدود سه هزار میلیارد تومان است.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در مورد برنامه‌ی شرکت آبفا در راستای سود‌دهی شرکت‌ها گفت: برای سود‌دهی شرکت‌ها کارهایی در دست انجام است اما اصل موضوع اصلاح تعرفه‌ها است که هنوز برای اصلاح تعرفه‌ها اقدامی صورت نگرفته است. ثمره‌هاشمی با اشاره به این‌که کوچک‌سازی سازمان‌ها باعث سود‌دهی می‌شود، تاکید کرد: در بحث کوچک‌سازی یکسری کارها برای کوچک‌شدن سازمان‌ها، چابکی آنها و حذف هزینه‌ها انجام می‌شود که در نهایت این موارد باعث سود‌دهی مجموعه‌ها می‌شوند.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در مورد جلوگیری از تعدیل تعرفه‌ها با ممانعت نسبت به اجرای گام دوم هدفمندی توسط مجلس گفت: باید در این مورد تاسف بخوریم چیز دیگری نمی‌توانم بگویم. درحالی که وزیر نیرو تنها راه تغییر تعرفه‌های آب و برق را اجرای گام دوم هدفمند‌سازی یارانه‌ها بود، تصمیم مجلس نسبت به توقف آن راهکار دیگری برای وزارت نیرو برای تغییر تعرفه‌ها باقی نگذاشته است.

مسئولان آبفا معتقدند در حال حاضر بخشی از شرکت‌های آب و برق از جمله شرکت‌های آب و فاضلاب زیان‌ده هستند و اصلاح تعرفه‌ها می‌تواند به رفع بخش زیادی از مشکلات‌شان کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *