نخستین همایش ملی مسائل حقوقی در صنعت ساختمان ایران

 

نخستین همایش ملی مسائل حقوقی در صنعت ساختمان ایران با حضور فعالان حوزه ساخت و ساز برگزار شد

 

نخستین همایش ملی مسایل حقوقی صنعت ساختمان در ایران با هدف پیوند میان رعایت مسائل حقوقی و دانش مهندسی ساختمان صبح امروز در تهران برگزار شد.
دکتر فاطمی عقدا سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در آیین گشایش این همایش گفت: آنچه امروز در جامعه با آن مواجه هستیم عدم اجرای درست و اصولی ضوابط و قوانین در حوزه صنعت ساختمان است. صنعت ساختمان هم از نظر ماهیتی و عوامل موثر در شکل گیری آن و هم از نظر عوامل و عناصر دست اندرکار در این صنعت، مسایل و پیچیدگی خاص خود را دارد و بی توجهی به زوایای این امر می تواند منجر به معضلات و چالش های جدی شود.
وی با بیان اینکه همگام با توسعه و پیشرفت جامعه باید برای مقابله با مسایل و مشکلات، قوانین و مقررات خاص وجود داشته باشد، اظهار داشت: در خصوص عدم اجرای ضوابط و قوانین و در بحث نظارت در حوزه ساختمان، عدم رضایت مردم، متخصصان، مجریان، ناظران را شاهد هستیم.
سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه گفت: بررسی ها نشان می دهد که نمی توان تنها یک عامل را مقصر دانست و در واقع صنعت ساختمان نیازمند یک رویکرد سیستمی جامع است.
فاطمی عقدا، قانون گریزی و خلاء های قانونی را از عمده دلایل عدم اجرای ضوابط و مقررات در صنعت ساختمان دانست و گفت: نبود آیین نامه های اجرایی لازم، عدم هماهنگی و تعامل لازم بین حقوق دانان و قانونگذاران و مجریان از دیگر موانع در اجرای قوانین و مقررات در صنعت ساختمان است.
رییس کانون انبوه سازان مسکن:
صنعت ساختمان همچنان درگیر ورود غیرمتخصصان در ساخت و ساز است

مهندس ایرج رهبر رییس کانون سراسری انبوه سازان مسکن گفت: ورود غیرمتخصصان در ساخت و سازها از جمله نگرانی های حوزه صنعت ساختمان  است و این موضوع ضمن اینکه سرمایه های جامعه را هدر می دهد سبب بروز یکسری مسایل حاد و پیچیده حقوقی در صنعت ساختمان خواهد شد.
وی افزود: طی پنجاه سال اخیر برخی از افراد تنها به صرف داشتن سرمایه، اجازه ورود به حوزه ساخت و ساز مسکن را پیدا کردند بدون اینکه هیچ گونه تخصصی در این زمینه داشته باشند.
وی ورود غیرمتخصصین به حوزه ساخت و ساز را عامل اصلی مشکلات کنونی صنعت ساختمان عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در دهه اخیر با تشکیل تشکلهای صنفی انبوه سازان تا حدودی جلوی این موضوع گرفته شد اما صنعت ساختمان هنوز هم درگیر این مسایل است.
رهبر افزود: از نظر وجود الزامات قانونی کمبودی احساس نمی شود و قوانین مصوب جوابگوی ساخت و سازهای کنونی است اما متاسفانه در اجرای قوانین عقب هستیم و در این راستا مشکلات و کمبودهایی  وجود دارد.
رییس کانون سراسری انبوه سازان مسایل حقوقی را در صنعت ساختمان با اهمیت خواند و گفت: باید دبیرخانه نخستین همایش مسایل حقوقی صنعت ساختمان فعال شود تا مسایل و موضوعات مورد تاکید این همایش پیگیری و سپس به مرحله اجرا در آید.
در ادامه این همایش مهندس آقایی رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از نبود نظارت دقیق بر اجرای مصوبات قانونی در حوزه صنعت ساختمان خبر داد و گفت: هم اکنون در ساخت و سازها مصوبات و ضوابط رعایت نمی شود و بخش ساختمان هم اکنون نیازمند قانون گذاریهای جامع تری است تا روابط مالکین، سرمایه گذاران، کارگران و دست اندرکاران شفاف تر شود تا ما را در حل سریع تر مسایل و تصمیم گیری دستگاه قضایی کمک کند.
وی با اشاره به جایگاه صنعت ساختمان به لحاظ اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی جامعه، اظهار داشت: این صنعت از جهت ساماندهی هنجارهای جامعه و کمک به اقتصاد جامعه بسیار تاثیرگذار است.
رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه ۱۵ درصد اشتغال، ۴۰ درصد مصرف انرژی و ۱۲ درصد سرمایه گذاری های در صنعت ساختمان صورت می گیرد، گفت: در قانون چشم انداز و قانون مدنی و اساسی کشور قوانین زیادی در جهت حمایت از بخش ساختمان وجود دارد اما با توجه به اهمیت و نقش تشکل های فعال در صنعت ساختمان، ایجاد روابط سالم بین فعالان این صنعت ضروری به نظر می رسد.
وی ادامه داد: در قوانین حقوق قراردادها، ساخت و سازها، پیش خرید، تملک آپارتمان، مقررات شهرسازی و نظایر آن پیش بینی شده است اما هم اکنون با عدم نظارت دقیق بر صوبات قانونی مواجه هستیم.
رییس کمیسیون عمران با تاکید بر صدور شناسنامه فنی ساختمان اظهار داشت: باید از ابتدای ساخت و ساز و تا انتهای آن یک تعاریف و شناسنامه ای پیش بینی شود تا در موارد حقوقی بتواند براساس آن استناد و قضاوت کرد.
آقایی با بیان اینکه هم اکنون صنعت ساختمان نیازمند تعاریف و الگوی خاصی است، گفت: مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیسیون عمران این آمادگی را دارد در صورت ارایه و تدوین این تعاریف خاص، آنها را تصویب و برای اجرا ابلاغ کند.
نخستین همایش ملی مسایل حقوقی صنعت ساختمان در ایران امروز یکشنبه با حضور رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، فعالان حوزه صنعت ساختمان، انبوه سازان و دست اندرکار حوزه ساختمان در هتل المپیک تهران برگزار شد.
در این همایش یک روزه مباحثی چون الزامات و حمایت های قانونی، ضوابط فنی و استانداردها، قراردادهای ساختمانی و قوانین و مقررات مرتبط و همچنین نوآوری و چالش های پیش روی صنعت ساختمان کشور مور بحث و بررسی قرار گرفت.
این همایش به همت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، وزارت راه و شهرسازی, کانون سراسری انجمن های صنفی کارفرمایی انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران، شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری و با همکاری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *