عمر ساختمانها را دو برابر می کنیم

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با انتقاد از اجرای ضعیف طرح صدور شناسنامه فنی ساختمان گفت: اگر این طرح به طور کامل و مؤثر اجرایی شود عمر ساختمانها در کشور تا دو برابر افزایش خواهد یافت.

سید مهدی هاشمی گفت: عمر مفید ساختمان در ایران حدود ۳۰ سال است ، در حالی که در کشورهای پیشرفته به حدود ۱۰۰ سال می رسد. وی افزود : طرح صدور شناسنامه فنی ساختمان از سالها قبل مطرح شده اما نهادهای اجرایی مانند شهرداریها به خوبی استقبال نکردند.
هاشمی اظهار داشت: شناسنامه فنی ساختمان هزینه بسیار اندکی و در حد چند هزارم برای ساختمان سازی دارد اما با اعتمادی که ایجاد می کند و با دقت و نظارتی که اعمال می شود سبب خواهد شد ساختمانها به عنوان سرمایه ملی دوام و پایداری بیشتری داشته باشد.
هاشمی با بیان اینکه اجرای این طرح کار سختی نیست گفت: در استان ایلام این طرح بطور نمونه اجرا شده است و امیدواریم با توجه به خطرهای احتمالی زلزله در کشور این موضوع بیش از پیش مورد توجه باشد و به اجرای قانون تن دهیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: قانون شناسنامه فنی و ملکی ۱۷ سال است که بر زمین مانده است و ساختمان که از مهمترین سرمایه های کشور است بدون وجود اطلاعات مناسب؛ معامله می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *